Cser-Palkovics András hazudott. Felesleges finomkodni, mert így van. Nyilván az MSZP is csak akkor nem állít valótlant nyugdíj témában, amikor csöndben van (erről is írtam már - a bérkommentelők legyenek szívesek minden linkelt írást elolvasni, és nyeljék vissza böffentésüket), nem beszélve a többiekről, kampányidőszakon kívül és belül. De most nem ezekről az esetekről van szó.
Alepvetően nem idegesítem magam politikusokon, javarészben teljesen érdektelennek tartom az életüket és ténykedésüket, ezt is leírtam már. Az egyetlen bökkenő, hogy ebben az egész, tévesen kampánynak titulált cirkuszban fő attrakció gyanánt épp egy olyan kérdést cibáltak a manézs közepére, amivel nap mint nap foglalkozom, ezért kénytelen vagyok bele-belekukkantani ebbe a műsorba is. És tele van már vele a tököm, őszintén.
Például mert Cser-Palkovics ilyet szól a minap:
„A Fidesz helyettes szóvivője emlékeztetett: alig néhány napja került nyilvánosságra a Gyurcsány Ferenc által létrehozott Nyugdíj és Időskor Kerekasztal által készített kormányanyag, mely szerint 70 évre kell emelni a nyugdíjkorhatárt, valamint privatizálni kell a nyugdíjalapokat, illetve a nyugdíjrendszert. Annak érdekében, hogy a szocialisták elfedjék saját terveiket, hazugsággal és rágalmakkal támadták a Fideszt. Ezt a szocialista módszert már 2006 óta ismerjük - fogalmazott Cser-Palkovics András.
...az MSZP bármit is mond, nem tett le a nyugdíjpénztárak privatizációjáról. A nyugdíjpénztárak privatizációja veszélyeztetné a jelenlegi és a jövőbeni nyugdíjasok nyugdíját is ” (Fidesz.hu)
Az egész szóhalmazból egyedül az az igaz, hogy a Gyurcsány-kormány létrehozott több szakértői kerekasztalt olyan hosszú távú, össztársadalmi hatású témakörök megvitatására, mint a közoktatás, nyugdíj, civilszféra, versenyképesség. Kicsit nesze semmi, fogd meg jól módon, nem is bírt mindegyik letenni értékelhető eredményt az asztalra. De a nyugdíjkérdésekkel megbízott szakmai grémium, a Nyugdíj és Időskor Kerekasztal (NYIKA) történetesen igen. A tagjai egyébként mindenféle területről érkező szakemberek, akadémikusok, tudósok. Nem politikusok, nem kormánytagok, nem pártkatonák, annál lényegesen értelmesebb emberek.
Három év munka után előálltak egy 450 oldalas tanulmánnyal. Ez a tanulmány viszont nem kormányanyag, még csak nem is tartalmaz semmilyen ajánlást, reformtervet, javaslatot, hanem a kerekasztal felvázol benne öt lehetséges forgatókönyvet, és modellezi ezek hosszú távú (sok évtizedes, félévszázados) következményeit - ezt a NYIKA tagjai minden létező fórumon elmondták már. Öt teljesen eltérő, különböző elvek és célok mentén megfogalmazott forgatókönyv, amelyeket nem minősíti a tanulmány, nem rangsorol, nem választ, nem mondja, hogy ezt vagy azt kell tenni. Aki nem hiszi, olvassa el, szabadon elérhető, de célszerű lehet a Portfolio.hu lényegesen rövidebb összefoglalóját átfutni.
Már épp azt támadják, amit ők mondtak
Az egyik ilyen forgatókönyv az NDC modell, amit Varga Mihály (vö. „kormányanyag”...) véletlenül elkottyantott a Figyelőnek. Ebből lett ez az egész vihar, és ezt a nyilatkozatot és az alaposan félreértett NDC-rendszert tekergetik-csavargatják fetisizmusba hajló áhítattal hős honatyáink a homokozó mindkét felén, és próbálják közben a saját pelenkájukból származó szart a másikra kenni. (Az NDC-ről röviden a Forint blogon, részletesen a Portfolio.hu-n lehet olvasni).
Szó sincs 70 éves nyugdíjkorhatárról. Az NDC modellben van egy kitétel, miszerint a rászorulók (azaz akiknek nem volt elegendő keresetük és járulékfizetésük aktív korukban) 70 éves koruktól kaphatnak alapnyugdíjat, az egyébként más forrásokból kapott juttatásaik mellé. Nem nyugdíjkorhatár, hanem a rászorultsági alapon adott, adóból finanszírozott támogatás korhatára. Pont.
A”nyugdíjalapok privtaizálása” témakörben a Buksz hasábjain már leírtam a valóságot Navracsics Tibor decemberi böffentésére reagálva (amire aztán ő is reagált, amire aztán én megint, aztán a kormányszóvivő meg lenyúlta a posztomat, izgalmas kis hét volt, na). A lényeg röviden: Magyarországon nincsenek nyugdíjalapok, magánnyugdíjpénztárak vannak, amelyek nem államiak (hiába mondta Iván László az M1 kamerájába 14:20-nál, hogy azok), most is privát társaságok kezelik őket (OTP, Aegon, ING, csak hogy a legnagyobbakat említsem – van olyan, aki úgy gondolja, hogy ezek állami cégek?). Ráadásul a jelenlegi nyugdíjasok között nincs egyetlen egy pénztártag sem, őket semmilyen formában nem érintené akármilyen pénztári változás, ha egyáltalán.
A nyugdíjrendszer privatizálása pedig a duplahazugság második adagja. A NYIKA által készített nem kormányanyagban szó sincs a nyugdíjrendszer privatizálásáról, a tanulmány a nyugdíjrendszer első, azaz állami pillérének átalakításáról, nem megszüntetéséről szól. Nem privatizálná az egész rendszert akkor sem, ha ajánlana valamit is. De nem ajánl, csak leír.
Tervszerű hazugság a stratégia
Be kell ugyanakkor vallanom, az előbb tévedtem, az első idézet utolsó két mondata is lehet igaz, nemcsak a legeleje. Nagyon kínos viszont két-három olyan hazugság után, amitől Pinocchiónak rögtön billiárddákó nőne az orra helyén, hazugsággal vádolni bárkit is, még ha jogos is.
Az is világos ugyanakkor, hogy ez a kommunikációs stratégia része. Nem véletlenül ültették oda a vén bohócot a Szólás szabadságába, hogy elmondja ezt a privatizálós marhaságot, és nem véletlenül mondja el minden Fidesz politikus ugyanezt, amikor csak lehet. A Fidesz Varga Mihály bakija után egyszerűen teljes erejével beleássa magát egy nagyon kellemetlen helyzetbe, egyértelműen valótlan, objektíven cáfolható szlogent adva egyre agresszívebben az eldobható, másodvonalbeli figurái szájába. Közel a választás, inkább elviszik ezt a stratégiát erőből, mintsem váltsanak, az előnyük még elbírja. Csak közben értelmes koncepciót kidolgozni nem marad idejük.
Ezzel szerintem befejeztem a nyugdíjtémát a választásokig, de megígérni nem tudok semmit.
Az utolsó 100 komment: