És szokás szerint hülyeség lett belőle. Kedves nézőink, „Alapfokú közgazdasági leckék óvodásoknak és Szijjártó Péternek” című rovatunkban ma az inflációval foglalkozunk, miután a mi Közgázt végzett Péterünk mai közleményében azt írja, hogy „újabb csontváz esett ki a szekrényből; a legfrissebb inflációs adatok azt mutatják, hogy Magyarországon továbbra is gazdasági vészhelyzet van.” Mert az infláció még az elemzők által vártnál is nagyobb a legfrissebb adatok szerint.
Tényleg nagyobb, a Portfolio konszenzusa szerint 5.6 százalékot vártak a piaci szereplők, ehelyett a KSH által közzétett éves alapú fogyasztói infláció 5.7 százalék volt áprilisban Magyarországon. Rendben Péter ezt kiszúrtad, de ne bízd még el magad, olvass tovább! Az egy dolog, hogy a teljes inflációs mutató a lehető legkisebb mértékben lett nagyobb, mint várták (0.1 százalékpont), de ha kicsit az egész mélyére nézünk, látjuk, hogy ha valamilyen téren távolról sincs akkora vészhelyzet, az az infláció. Vagy legalábbis nem úgy, ahogy Péter, a Közgazdász gondolja.
A lényeg, hogy a negyedéves alapon számított, évesített és szezonális hatásoktól megszabadított maginfláció kevesebb, mint 1 százalék Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy ha nem vesszük figyelembe a leghektikusabban változó és a hatósági ár- és adóváltozások által is leginkább érintett élelmiszer- és energiaárakat, akkor a megelőző negyedév ütemét tartva évente 0.7 százalékot (!) emelkedne a fogyasztói árindex. Ilyen alacsony ütemet 2006 eleje óta nem láttunk. De mit is mond erre Péter, a Szócső?
Hogy a nemzeti ügyek kormánya, amellett, hogy elszámoltat, blablabla, megakadályozza a gazdasági összeomlást, és minden eszközével küzd majd ez ellen a rettenetesen magas infláció ellen. Mondjuk az elmúlt hetekben napvilágot látott blőd tervek nem pont a gazdasági összeomlás elleni elszánt küzdelmet vetítik előre, de most nem is erről van szó, hanem arról, hogy Péter, a Jegybankár és a Fidesz-kormány ezek szerint egyértelműen elkötelezett a határozott kamatemelés mellett.
Merthogy ugyebár az infláció ellen így szoktak küzdeni, legalábbis azokon a helyeken, ahol tényleg veszélyes az inflációs helyzet, és nem arról van szó, hogy csikorogva megáll a gazdaság, majd lassan elindul visszafelé, szépen lenyomva az áremelkedés ütemét, ahogy az történik most éppen Magyarországon. Felmerül néhány kérdés azért ezzel kapcsolatban, amire viszont Péter, a Gondterhelt most elfelejtett kitérni:
Szóval az egész kamatvágás sztornó, irány vissza felfelé, magas kamat kell? Az erős forint mégsem öli meg az exportot, teszi lehetetlenné a magyar vállalakozásokat? Mégsem akkora probléma az államadósság kamatterhe, mint ahogy Varga Mihály mondja? És akkor mi volt a hiszti év elején, miszerint a Fidesz már egy évvel ezelőtt, a magyar adósságválság kellős közepén megmondta, hogy 6 százalékos kamat kell? Most akkor mégsem úgy kell, hanem így? Vagy csak egyszerűen Péter, a Számfetisiszta beleszeretett a 6 százalékba, és amint alácsúsztunk, inkább mégis emelni kellene?
Vagy Péter, a Sportmenedzser szimplán nem érti, hogy miről beszél? Volt már rá példa, hogy rossz irányból nézett egy grafikont, és végső elkeseredésében a KSH-t vette célba, ahelyett, hogy utánakérdez annak, amit mondani készül, tehát semmi meglepő nem lenne benne, csak egyet nem értek: miért nem mondják meg Péternek, a Túlbuzgónak, hogy a kampánynak már vége?
A közlemény szövege:
Ma újabb csontváz esett ki a szekrényből; a legfrissebb inflációs adatok azt mutatják, hogy Magyarországon továbbra is gazdasági vészhelyzet van. A magyar infláció nagyobb az elemzők által vártnál, és a legnagyobb mértékű az egész EU-ban, vagyis újabb mutató tekintetében lettünk sereghajtók Európában. A nemzeti ügyek kormányának ezért egyik legfontosabb feladata - az elszámoltatás mellett - a gazdasági összeomlás megakadályozása, a magyar családok megvédése. A nemzeti együttműködés rendszerében - a szükséges gazdasági konzultációk után - ennek érdekében teszünk gyors és nagyon hathatós intézkedéseket.
Szijjártó Péter
szóvivőForrás: Fidesz.hu
Az utolsó 100 komment: